• Arıdan Gelen Mucize: Propolis

  Arıların ürettiği doğal bir mucize olarak görülen propolis, yaklaşan kış günlerinde vücut direncini artırmak isteyenler tarafından ilgi görür. Bal kadar kıymetli ve faydalı olan ürün, arı poleniyle karıştırılmasına karşılık doğru bilgi, propolisin arıların kovanı temizlemek için ürettikleri bir madde olduğudur Propolis Faydalari.

  Kovanın hazırlık aşamasında yalıtım sağlayan madde zaman içinde bölgeyi de dışarıda gelecek etkilere karşı korur. Propolis faydaları elde edilen ürünün doğallığından gelir. Birçok hastalığa şifa olarak önerilen propolisin içinde;

  -B1, B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra

  -Demir, bakır, kalsiyum, çinko ve magnezyum mineralleri bulunur.

  Antibiyotikten Kat Kat Etkili Bir Besin Desteği

  Pek çok zararlı mantar ve bakterinin oluşumunu engelleyen propolis, sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, hızla değişen havaların neden olduğu salgınlara karşı da etkili koruma sağlar. Gözdeki yüksek basıncın azalmasından ağız ve diş sağlığına, sindirim sorunlarının giderilmesinden kronik bronşite, deri enfeksiyonlarından akut ve kronik kolite kadar hemen her derde deva olan ürünün kansere karşı olan etkileri de halen araştırılmaktadır.

  Propolisin Faydaları Nelerdir?

  Kovandaki balın alınmasının ardından kovanın kazınmasıyla elde edilen madde, belli işlemlerden geçirilerek insanların kullanımına hazır hale getirilir. Propolis faydaları sayılırken içeriğinde neler olduğunda bilinmelidir. Kimyasal açıdan incelendiği zaman oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan propolisin içinde;

  -%60 oranında balsam ve reçineli bileşikler

  -%20 balmumu

  - aromatik çeşitli yağlar ve

  -% 10 arı poleni bulunur.

  Propolisin En Önemli Özellikleri

  Propolisin en önemli özellikleri arasında; mikrop kırıcı etkisi, anti kanserojik içeriği, iltihap giderici özelliği ve immün sistemi destekleyici rolü sayılabilir. Arı ürünleri arasında en değerli seçenek olarak görülen propolis, geniş spektrumlu bir antibiyotik olarak değerlendirilebilir. Zararlı bakterilere karşı vücudun doğal direncinin desteklenmesini sağlayan propolis, virüslerin de enzim salgılayarak çoğalmasını engeller.

  Propolis Nasıl Kullanılır?

  Ağız ve boğaz mukozasında oluşan sağlık sorunlarının giderilmesi için propolis faydalarından yararlanılabilir. Bunun için oral yolla tüketim sağlanabileceği gibi günde en az 3 kez gargara da yapılabilir. Diş eti iltihabı, diş eti yaraları ve peptik ülser söz konusu olduğunda madde etkili bir anti-inflamatuar olarak görülebilir.

  Arı kovanlarından elde edilen propolis hakkında devam eden bilimsel çalışmaların en umut verici olanı kanserden koruma ve kanserli hücrelerin tedavisinde görülen pozitif katkılardır. Ürünün aktif bileşenleri arasında yer alan kafeik asit fenetilin kanser oluşumunu engellediği hayvanlarda yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.

  Genellikle aktarlarda ve seçkin eczanelerde bulunan propolis faydaları her geçen gün daha fazla bilinmektedir. Piyasada;

  -Kuru taneler ve

  -Damla olarak bulunan madde suda çözünmediği için gargara veya damla şeklinde kullanılabilir.

  Her doğal üründe olduğu gibi propolis kullanmadan önce mutlaka hekim görüşüne başvurmak ve varsa rutin olarak kullanılan ilaçlarla etkileşimi hakkında bilgi almak gerekir. Sağlıklı bireylerde her 10 kiloluk insan ağırlığı için günde 1 damla olarak hesap yapılmalıdır. 


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :